112

megamisja2

  

CCI20170516 

certyfikat

 

CCI20170213

 

etw certificate 132042 pl 1 1

 

Obraz 25

 

logo knm 780x466

 

b n logo 1

 

Biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI 

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Poniedziałek         745 - 1500

Wtorek                 745 - 1445

Środa                    900 - 1500

Czwartek             745 - 1345

Piątek                   745 - 1345

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  

Nauczyciele bibliotekarze - Magdalena Bąk i Justyna Bartha

 

IMG 4691  

 BIBLIOTEKA -

DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

 

W BIBLIOTECE MOŻNA: 

  • WYBIERAĆ, WYPOŻYCZYĆ I CZYTAĆ KSIĄŻKI
  • SKORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII I SŁOWNIKÓW
  • OBEJRZEĆ ALBUMY I ATLASY
  • ODROBIĆ PRACĘ DOMOWĄ
  • SKORZYSTAĆ Z POMOCY BIBLIOTEKARZA
  • MYŚLEĆ 
  • MIEĆ SPOKÓJ

certyfikat

 

Biblioteka w roku szkolnym 2017/2018:

NASZA BIBLIOTEKA W NOWEJ ODSŁONIE!

1W czasie wakacji, kiedy to większość nauczycieli cieszyła się urlopowym wypoczynkiem, w bibliotece zawrzało. Po uzgodnieniu przedsięwzięć z Panią Dyrektor, pani Justyna z panią Marleną, przy ogromnym współudziale konserwatora pana Andrzeja, dokonali rewitalizacji biblioteki. Odnowione zostały stare, ale porządne – drewniane - regały biblioteczne, które teraz w niczym nie przypominają tych sprzed wakacji. Od razu na wejściu do pomieszczenia biblioteki, każdego czytelnika olśniewa ciepło drewnianych półek. Na takich regałach, książki które pamiętają spory kawałek historii, zapewne poczują się godnie. A i te, zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zadomowią się i z radością będą trafiać w ręce naszych wdzięcznych czytelników.

Zapraszamy do biblioteki!

biblioteka53

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

cpcdBiblioteka szkolna kontynuuje realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym założeniem jest upowszechnianie czytelnictwa, a istotnym elementem tego programu są działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym w naszej szkole postawiono na modernizację pomieszczeń biblioteki, wprowadzenie nowoczesnego sytemu bibliotecznego Mateusz i zakup nowości książkowych oraz szkolenia bibliotekarzy. 

BannerWe wrześniu zostało złożone zamówienie do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. W zamówieniu znalazły się nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, baśnie, komiksy, poezja i bestsellery  Cała Polska Czyta Dzieciom 2016 i 2017 oraz książeczki z serii „Czytam sobie”, „Zaopiekuj się mną”.

Czekamy na realizację zamówienia!

 

"BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ" - PROJEKT CZYTELNICZY

DSCN0593Miło nam jest zawiadomić naszych miłych czytelników, że biblioteka szkolna bierze udział w projekcie promującym czytanie „Bohaterom Niepodległej”,organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną i MSCDN w Radomiu. W pierwszym spotkaniu, które miało miejsce w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej wzięły udział nauczycielki języka polskiego pani Izabela Kiraga, języka angielskiego pani Ella Pawlak, pani wicedyrektor Elżbieta Siedlecka – szkolny koordynator projektu i obydwie bibliotekarki. Pani Bożena Jeżmańska – z Biblioteki Padagogicznej, koordynator do spraw organizacyjnych przedstawiła zadania i formy realizacji tego projektu. Pani Agnieszka Krzyczkowska również z Biblioteki Pedagogicznej zaprezentowała uczestnikom spotkania teatrzyk obrazkowy kamishibai, jako skuteczną formę promowania czytelnictwa wśród dzieci. Kamishibai dosłownie znaczy papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny lub ekranu. Z ogromnym zainteresowaniem, „wcieliłyśmy się w czterolatki” i obejrzałyśmy sztukę pt. „Groszek”. Działania zaplanowane przez szkołę znajdują się w harmonogramie.

 

 SPOTKANIE Z TEATREM OBRAZKOWYM KAMISHIBAI

img 9711We wtorek i czwartek (17 i 19 października 2017 roku) przyjechała do naszej szkoły pani Agnieszka Krzyczkowska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, aby zaprezentować przedstawienie teatru obrazkowego Kamishibai pt. „Legenda o Skarbniku”. Kamishibai dosłownie znaczy papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny lub ekranu. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV. Przyglądając się temu przedstawieniu z zaciekawieniem i w ogromnym skupieniu śledzili losy bohatera, małego Jorgusia, który swoją postawą i zachowaniem zyskał przyjaźń samego władcy kopalni – Skarbnika. Nie kryli wzruszenia, jakie płynęło z treści legendy. Uczniowie potrafili – zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem - nawiązać do tematu rozmowy, którą poprowadziła pani Agnieszka. Opowiedziała o funkcjonujących w Polsce kopalniach soli kamiennej, o wygasłych już kopalniach złota, uranu i srebra, która – ta ostatnia - wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. img 9705Każde z siedmiu spotkań kończyło się oklaskami ze strony uczniów i nauczycieli. Miło nam było wysłuchać pochwały naszych uczniów, którą wyraziła pani Agnieszka Krzyczkowska. Zachęceni do czytania i wyposażeni w dodatkowe informacje, uczniowie wyrazili chęć ponownego spotkania z teatrem Kamishibai.

 

ARCHIWUM:

Biblioteka w roku szkolnym 2016/2017:

 

 REKORDOWE aWYPOŻYCZENIA IMIENINOWE!!!

Świętując „Imieniny biblioteki” odnotowaliśmy rekordową ilość wypożyczeń! Dziś udało nam się spotkać nawet z uczniami, którzy zazwyczaj dość niechętnie wychodzili z biblioteki z książkami. Czyżby to magia słodyczy? Mamy nadzieję, że nie tylko… :)

IMG 9434IMG 9433IMG 9432

 

...CO TO TAKIEGO POEZJA?...

W bibliotece często sięgamy do poezji Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Dlaczego warto czytać poezję? Czytanie poezji jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoku dziecka. Oddziaływuje na osobowość, poszerza horyzonty i uwrażliwia na piękno. Zainspirowani kampanią Fundacji Wisławy Szymborskiej, postanowiliśmy zachęcić do czytania poezji nagrywając film...

film

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA,

CZYLI „TRZESZCZĄCE WIERSZYKI”

W klasie IIIe odbył się konkurs pięknego czytania. Zadaniem dzieci  było jak najdokładniejsze przeczytanie wierszy, które sprawiają "dość spore" problemy w wymowie, czyli „trzeszczące wierszyki łamiące języki”. Z zadaniem uczniowie poradzili sobie nadzwyczaj dobrze. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów, a zwycięzców wybierała cała klasa.

czoneZwycięzcami zostali:

1. Zofia Szczot
2. Kalina Grochal
3. Mateusz Wiśniewski

Nie było to łatwe zadanie – oto przykład konkursowego wierszyka:

"W Szczebrzeszynie trzmiel trze trzciny,
trzeszczą w Tczewie trzy trzmieliny,
a trzy byczki znad Trzebyczki
z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki." M. Strzałkowska

IMG 9042

GRATULUJEMY!!!

 

CZYTANIE NA ŚCIANIE
- CZYLI „POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI” W BIBLIOTECE

Uczestnicy Koła Bibliotecznego jako pierwsi przenieśli się do czasów swoich rodziców i dziadków, poznając „dziwne pudełko” czyli projektor ANIA! Projektor służył do wyświetlania bajek z kolorowych klisz. Były to obrazki z podpisami pod spodem. Oczywiście bajki trzeba było je czytać samodzielnie...
Po uważnym wysłuchaniu dość prostej instrukcji działania projektora przystąpiliśmy do wyświetlania pierwszej bajki „Jak to ze lnem było”. Pierwszy pokaz wzbudził tyle emocji, że nawet nie zauważyliśmy, jak przeczytaliśmy całą bajkę. Wyświetliliśmy już klika klisz, jednak ciągle czuć jakiś niedosyt. Niestety zbiór szybko się wyczerpał...

smutny

Wyświetlane bajki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a do czytania ustawiają się kolejki. Bardzo chętnie udostępniamy nasze zbiory innym klasom – zachęcamy!!!

projektor1

 

 Biblioteka w roku szkolnym 2015/2016: