Biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI 

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Poniedziałek - 730 - 1430

Wtorek - 730 - 1530

Środa - 730 – 1530

Czwartek - 730 – 1530

Piątek - 730 – 1430

  

Nauczyciele bibliotekarze -  Justyna Bartha, Marlena Kiech

IMG 8285 

 

 

 

 

 BIBLIOTEKA -

DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

 

W BIBLIOTECE MOŻNA:

  • WYBIERAĆ, WYPOŻYCZYĆ I CZYTAĆ KSIĄŻKI
  • SKORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII I SŁOWNIKÓW
  • OBEJRZEĆ ALBUMY I ATLASY
  • ODROBIĆ PRACĘ DOMOWĄ
  •  SKORZYSTAĆ Z POMOCY BIBLIOTEKARZA
  • MYŚLEĆ
  • MIEĆ SPOKÓJ

certyfikat Do biblioteki zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę w ciszy poczytać, pooglądać książki lub poprostu się wyciszyć. 

IMG 8287W środy prowadzone są zajęcia Koła Bibliotecznego. Jest to "aktyw biblioteczny", który chętnie uczestniczy w tzw. pracach bilioteczno-technicznych, poznając tajniki pracy w bibliotece szkolnej. Porządkujemy książki na półkach oraz karty czytelników. Prowadzimy również comiesięczną statystykę wypożyczeń. Jednak najważniejszym punktem zajęć jest oczywiście to, że

CZYTAMY!!!

Na zajęciach wspólnie czytamy  fragmenty książek, opowiadania i wiersze oraz wykomujemy do nich ilustracje. Zachęcamy również innych uczniów do wypożyczenia tych pozycji do domu.

W pozostałe dni w ramach akcji "CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE" możemy poczytać w wygodnym fotelu książki polecane przez innych czytelników. ZAPRASZAMY!

IMG 8358IMG 8357

 

 REKORDOWE aWYPOŻYCZENIA IMIENINOWE!!!

Świętując „Imieniny biblioteki” odnotowaliśmy rekordową ilość wypożyczeń! Dziś udało nam się spotkać nawet z uczniami, którzy zazwyczaj dość niechętnie wychodzili z biblioteki z książkami. Czyżby to magia słodyczy? Mamy nadzieję, że nie tylko… :) 

 IMG 9434IMG 9433IMG 9432

 

"LUBIMY CZYTAĆ" - KONKURS CZYTELNICZY

IMG 9264Biblioteka szkolna, w związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przy ścisłej współpracy z panią Julitą Zych zorganizowała konkurs czytelniczy „LUBIMY CZYTAĆ”.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III i przebiegał w kilku etapach:
- Wykonanie pracy plastycznej dotyczącej ulubionej lektury, prezentacja pracy i krótkie uzasadnienie wyboru    
- Losowanie fragmentu lektury. W tym etapie  uczestnicy losowali fragment tekstu, następnie podali jej tytuł i autora oraz głośno przeczytali wylosowany tekst
- Dobór rekwizytu. Zadanie polegało na odpowiednim przyporządkowaniu rekwizytu do wylosowanego fragmentu tekstu.
- QUIZ CZYTELNICZY – polegał na wskazanie prawidłowej, jednej z trzech odpowiedzi.
Poziom wiedzy i umiejętności uczestników okazał się bardzo wysoki, dlatego komisja postanowiła przyznać wszystkim równorzędne nagrody. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, słodki upominek i oczywiście książkę.

Gratulujemy i dziękujemy za miłą atmosferę!
- ORGANIZATORZY KONKURSU

 

 

...CO TO TAKIEGO POEZJA?...

W bibliotece często sięgamy do poezji Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Dlaczego warto czytać poezję? Czytanie poezji jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoku dziecka. Oddziaływuje na osobowość, poszerza horyzonty i uwrażliwia na piękno. Zainspirowani kampanią Fundacji Wisławy Szymborskiej, postanowiliśmy zachęcić do czytania poezji nagrywając film...

film

 

 

BIBLIOTEKA WIERSZEM PISANA

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs literacki pt: „BIBLIOTEKA WIERSZEM PISANA”. Konkurs polegał na samodzielnym napisaniu wiersza lub fraszki o szkolnej bibliotece. W konkursie wzięłi udział uczniowie klas I - III.  CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

SPOTKANIE Z POEZJĄ W BIBLIOTECE 

21 marca obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Ideą tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla najmłodszych uczniów „Spotkanie z poezją”. Uczniowie klas VI, prezentowali pierwszakom najpopularniejsze utwory klasyki poezji dla dzieci. Czytali przygotowane wcześniej wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Ludwika Jerzego Kerna i Małgorzaty Strzałkowskiej. Uczniowie klas I wysłuchali utworów zarówno znanych już od przedszkola, jak i takich, które słyszeli po raz pierwszy. Wykorzystując swój talent recytatorski, Igor i Aleksandra do zadania podeszli bardzo profesjonalnie zdobywając na dłuższą chwilę zainteresowanie poezją wśród małych czytelników.

IMG 9052IMG 9048IMG 9047IMG 9044

 

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA,

CZYLI  „TRZESZCZĄCE WIERSZYKI”

W klasie IIIe odbył się konkurs pięknego czytania. Zadaniem dzieci  było jak najdokładniejsze przeczytanie wierszy, które sprawiają "dość spore" problemy w wymowie, czyli „trzeszczące wierszyki łamiące języki”.

Z zadaniem uczniowie poradzili sobie nadzwyczaj dobrze. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów, a zwycięzców wybierała cała klasa.

czone 
Zwycięzcami zostali:
1.    Zofia Szczot
2.    Kalina Grochal
3.    Mateusz Wiśniewski

Nie było to łatwe zadanie – oto przykład konkursowego wierszyka:

"W Szczebrzeszynie trzmiel trze trzciny,
trzeszczą w Tczewie trzy trzmieliny,
a trzy byczki znad Trzebyczki
z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki."    M. Strzałkowska

IMG 9042


 GRATULUJEMY!!!

 

 

CZYTANIE NA ŚCIANIE
- CZYLI „POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI” W BIBLIOTECE

projektor2Uczestnicy Koła Bibliotecznego jako pierwsi przenieśli się do czasów swoich rodziców i dziadków, poznając  „dziwne pudełko” czyli projektor ANIA! Projektor służył do wyświetlania bajek z kolorowych klisz. Były to obrazki z podpisami pod spodem. Oczywiście bajki trzeba było je czytać samodzielnie...
Po uważnym wysłuchaniu dość prostej instrukcji działania projektora przystąpiliśmy do wyświetlania pierwszej bajki „Jak to ze lnem było”. Pierwszy pokaz wzbudził tyle emocji, że nawet nie zauważyliśmy, jak przeczytaliśmy całą bajkę. Wyświetliliśmy już klika klisz, jednak ciągle czuć jakiś niedosyt. Niestety zbiór szybko się wyczerpał... smutny

Wyświetlane bajki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a do czytania ustawiają się kolejki. Bardzo chętnie udostępniamy nasze zbiory innym klasom – zachęcamy !!!

projektor1

 

KONKURS RECYTATORSKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W czwartek 08.12.2016 w bibliotece szkolnej odbyły się szkolne eliminacje X POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "IDĄ ŚWIĘTA". Komisja w składzie: Marzena Jakubowska, Julita Zych i Justyna Bartha przesłuchała 36 uczestników z klas I-VI.Idą świętaKomisja wyłoniła 12 uczestników, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w elinacjach powiatowych w MGOK.

Życzymy sukcesów!

 

 

ARCHIWUM:

Biblioteka w roku szkolnym 2015/2016: