112

superkoderzy logo

 

megamisja2

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1

logo knm 780x466

Szkolne koło PCK

Znalezione obrazy dla zapytania pck

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Polskiego Czerwonego Krzyża są koła, kluby, grupy i inne zespoły, w których są zrzeszeni członkowie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w każdy trzeci czwartek listopada.

Pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to dziennikarz Lynn Smith w 1974 roku zwrócił się do czytelników, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Akcja udała się i nieoczekiwanie 150 tysięcy ludzi przez jeden dzień nie zapaliło papierosa. Od tej pory Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem ogłosiło ten dzień Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu.

Czym jest dym tytoniowy?

Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne").

Główny składnik dymu tytoniowego to nikotyna - (C 10H 14N 2) Jest najbardziej czynnym składnikiem dymu tytoniowego. Stanowi ok. 97% wszystkich alkaloidów tytoniu, a jej zawartość w dymie polskich papierosów waha się od 1 do 2 mg na papieros. Działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów. Nikotyna zawarta w dymie jest błyskawicznie wchłaniana poprzez śluzówkę górnych dróg oddechowych i pęcherzyki płucne. Dostaje się do krwiobiegu płucnego, następnie do aorty przez serce i dalej do krwiobiegu obwodowego. Dostawszy się do naczyń mózgowych drażni receptory uwalniające takie hormony jak adrenalina, noradrenalina. Przyspiesza pracę serca, wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, bezpośrednio działa na zwoje komórek nerwowych układu sympatycznego i parasympatycznego oraz na połączenia neuromięśniowie.

Wypalany papieros wydziela 2 razy więcej dymu ze strumienia bocznego niż głównego! Dym boczny wydostaje się w ciągu całego czasu palenia papierosa i nie jest filtrowany ani przez filtr papierosowy, ani przez "żywy filtr", jakim są płuca, dym główny natomiast jest wdychany jedynie przez 20-30 sekund.

Człowiek niepalący, przebywając godzinę w zadymionym przez palaczy pomieszczeniu, przyswaja taką ilość substancji, jaka znajduje się w głównym dymie 35 papierosów z filtrem, oraz taką ilość benzopirenu - najsilniejszego związku rakotwórczego w dymie tytoniowym, jaką pochłonęliby wypalając 4 papierosy.
Choroby związane z paleniem tytoniu
• rak płuc, pęcherza moczowego, rak nerki, rak trzustki
• rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani
• choroba niedokrwienna serca
• przewlekłe zapalenie oskrzeli
• gruźlica układu oddechowego
• nadciśnienie tętnicze
• arteriosclerosis
• udar mózgu
• wrzody żołądka oraz dwunastnicy
• przepukliny jelitowe

BIBLIOGRAFIA: www.wsse.gda.pl: pl. wikipedia.org: kalbi.pl

opiekun szkolnego koła PCK p. Bożena Nowakowska