W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. KEN rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Siła drzemie w indywidualizacji” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt obejmuje 84 uczniów i uczennic klas I – III naszej szkoły, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić barierę w nauce, potrzebujących indywidualnego wsparcia. Udział uczestników w projekcie został potwierdzony przez rodzica lub prawnego opiekuna poprzez podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie systemowym i oświadczenia uczestnika projektu o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Każdy uczeń może uczestniczyć w jednej lub kilku rodzajach form wsparcia. Udział w projekcie jest bezpłatny, gdyż jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie z założeniami projektu każdy z uczestników ma wziąć udział w 30 godzinach zajęć. Zajęcia odbywają się według ustalonego harmonogramu.
Na podstawie zdiagnozowanych trudności, naszym uczniom udzielane jest wsparcie w ramach następujących bloków zajęć:
BLOK I – zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (3 grupy);
BLOK II – zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych (3 grupy);
BLOK III – zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy (4 grupy);
BLOK V – zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy (4 grupy);
Zajęcia prowadzą nauczyciele, posiadający odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia w/w form edukacyjnych. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone są w oparciu o przygotowany przez każdego nauczyciela program uwzględniający działania mające na celu indywidualizację procesu nauczania i wychowania uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Indywidualną pracę z uczniem dostosowują do jego potrzeb i możliwości zgodnie z nową podstawą programową na I etapie edukacyjnym kształcenia ogólnego.
W wyniku realizacji projektu baza dydaktyczna naszej szkoły została doposażona w pomoce edukacyjne adekwatne do rozpoznanych potrzeb i związane z prowadzonymi zajęciami. Pozwoli to na utrwalenie znanych treści i jednoczesne poznanie nowych.
koordynator szkolny Małgorzata Jaszczyk