„Dziecięcy zespół wokalno – instrumentalny Jedynka”

23
W czwartek, 27 marca 2014 roku miało miejsce oficjalne zakończenie projektu „Dziecięcy zespół wokalno – instrumentalny Jedynka”. Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań muzycznych i zdolności wokalnych uczniów, integracja uczniów, rodziców, byłych pracowników i zainteresowanych absolwentów szkoły oraz kształcenie wrażliwości na wartości i przesłanie muzyki. Z nieskrywaną radością powitaliśmy zaproszonych gości, którzy swoją pracą, twórczością i zdolnościami ubogacają i promują walory naszej „Małej Ojczyzny”. Z naszą szkołą – w sposób pośredni lub bezpośredni - związani są lokalni twórcy: poeci, muzycy, malarze, regionalni historycy. Dzięki ich wrażliwości i pracy, mieszkańcy naszego regionu mają możliwość poznawania najbliższej historii, odkrywania uroków przyrody oraz budzenia zachwytu nad żywym słowem. Przy tej okazji naszą uwagę zatrzymaliśmy na chwilę przy tym, co jest ulotne, często niezauważane i w naszej codzienności coraz rzadziej dostrzegane. Tą wartością jest PIĘKNO. Cyprian Kamil Norwid napisał: „Piękno po to jest, by zachwycało”. Jeśli rozumieć poetę, i nie ograniczać piękna wyłącznie do sztuki, to możemy śmiało poszukiwać piękna w całym otaczającym nas świecie. Z pewnością znajdziemy je także w nas! Nie zdajemy sobie do końca sprawy, jaką ogromną rolę odgrywa ono w naszym życiu. Otóż pozwala nam czynić dobro, szerzyć prawdę, dostrzegać harmonię, zachowywać proporcję, stosowność i umiar. Myśląc o tym, co może być piękne nie mogliśmy przegapić naszej lokalnej poezji. W tomie pt. „Radomskie w poezji i fotografii” zamieszczony jest wiersz pani Haliny Najdy pt. „Dotknęłam PIĘKNA”. Oto fragment tego utworu:

„Patrzyłam na jesienny las
Jakaż harmonia
Jaka zgoda barw
Zasłuchany w ciszę wdzięk

Dotknęłam PIĘKNA(…)”

Czytając słowa poetki, mamy nieodparte wrażenie, że to nikt inny jak tylko my, tu i teraz, zachwycamy się harmonią i doceniamy wdzięk, który wypływa z ciszy. Tej ciszy, która pozwala nam odbierać sztukę i pojmować ją, a co za tym idzie – dotykać piękna w niej ukrytego. Zasłuchani w tę „ciszę” wysłuchaliśmy kilku utworów. Wykonawcami byli uczniowie z Zespołu wokalno – instrumentalnego Jedynka, którzy naukę gry na instrumentach podjęli już w nauczaniu początkowym. Pod bacznym okiem swoich wychowawczyń, ucząc się prostych melodii „Wlazł kotek…” mieli możliwość poznać i uwierzyć we własne siły oraz rozwijać swoje zdolności. Uczniowie zespołu zostali przygotowani przez panią Paulinę Mamczarz, nauczycielkę muzyki.
Gabrysia Jeżak i Kuba Marcinkiewicz pięknie prowadzili prezentację multimedialną. W pierwszej części przedstawieni zostali wybrani twórcy, poeci, malarze, artyści, fotograficy pochodzący z naszego terenu, a w drugiej części obejrzeliśmy historię chóru szkolnego i działania kształtujące formowanie się zespołu wokalno – instrumentalnego. Wszystkim zaproszonym Twórcom z naszego regionu, uczniowie prowadzący złożyli serdeczne podziękowania. Zapewnili, że owoce Ich pracy wykorzystują w swojej codzienności szkolnej na lekcjach języka polskiego, historii, plastyki, muzyki. Wyrazili przekonanie, że cała społeczność szkolna ma świadomość, iż zaproszeni Goście są twórcami znanymi nie tylko w regionie, ale w całej Polsce i poza jej granicami. Gabrysia przypomniała, że uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniach poetyckich na lekcjach oraz oglądali wystawy prac na terenie szkoły i w Białobrzeskiej Galerii Sztuki, mając okazję do pełnego odbioru piękna żywego słowa i sztuki opiewającej otaczającą nas przyrodę: rzekę, lasy, łąki, pola… Na zakończenie pięknie podkreśliła, że wszystko co usłyszeli i co zobaczyli nosi znamiona PIĘKNA, w którym uczniowie potrafią odnaleźć inspirację do tego, by pięknie pracować i żyć!
Dopełnieniem informacji o realizowanym projekcie jest wydany na tę okoliczność folder.
Przy realizacji projektu pracowali: z uczniami z zespołu - pani Paulina Mamczarz oraz nauczyciele wspomagający przygotowanie uroczystości zakończenia projektu: Magdalena Bąk, Anna Płowiec, Anna Leksińska, Anna Stefanik – Chochlewicz, Iwona Kacprzak, Kasia Klich, Marlena Kiech, Anna Kucharczyk (wraz z Dawidem Nowakiem - wolontariuszem), Krzysztof Pramik.