112

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

CERTYFIKAT CODE WEEK1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

 

SOC Certyfikatmin

 

imggcsi66B20F49F11E2CF93CB9A09394DC178D25B16F82mpid7maxwidth1920maxheight937

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

img 1437Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i na okoliczność Dnia Ziemi, zaprosili na szkolne obchody pana Jana Chryzostoma Czachowskiego, długoletniego Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn, pana Adama Bolka, Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi, którego reprezentował wiceburmistrz pan Mieczysław Danielewicza oraz obecnego Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn pana Pawła Sułkowskiego.

Punktem kulminacyjnym pierwszej części tego spotkania było posadzenie dębu będącego potomkiem pomnika przyrody - dębu Bartek, jednego z najstarszych dębów w Polsce. Dąb w wielu krajach starożytnej i średniowiecznej Europy czczony był jako święte drzewo. Nasz mały „Bartuś” – dwuletnia sadzonka, o której można powiedzieć, że jest jeszcze w żłobku – znalazł swoje miejsce obok Pomnika poświęconego Pomordowanym Nauczycielom. dbPołożenie tych dwóch obiektów nie jest przypadkowe, jest symboliczne. W czasie przeżywania w naszej Ojczyźnie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to małe, posadzone drzewko jest dla całej społeczności szkolnej symbolem wdzięczności młodego pokolenia nauczycielom poległym i zmarłym, którzy złożyli w czasie wojny ofiarę życia oraz wyrazem troski nas, współczesnych Polaków, o to, by nie poprzestać w dążeniu do tego, aby „Takie były Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży (dobre) chowanie” . W drugiej części spotkania zaproszeni goście, w kameralnym już gronie, wysłuchali zaprezentowanych przez uczniów klasy Vd.: fragmentów z Encykliki Papieża Franciszka „LAUDATO SI”, wiersza J. Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, poezji A. Słonimskiego „Polska” oraz krótkiej refleksji A. Kamieńskiej „Dom”. img 1548Następnie Pan Nadleśniczy w swoim opowiadaniu przedstawił dzieciom losy Juliusza Bagniewskiego – bohatera narodowego, mieszkańca Brzeziec, który po powrocie z emigracji w Brazylii, wziął udział w I wojnie światowej. Pan Czachowski, jako znakomity znawca działalności i dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego rozbudził zainteresowanie słuchających przedstawiając treść Aktu notyfikacji państwa polskiego (ogłoszenia odbudowy państwa polskiego), który 16 listopada 1918 roku został ogłoszony przez samego Marszałka Piłsudskiego i rozesłany do państw całego świata drogą telegraficzną. Oto treść tego dokumentu:

„Do P. Prezydenta Stanów Zjednoczonych,
Do Królewskiego Rządu Angielskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej,
Do Królewskiego Rządu Włoskiego,
Do Cesarskiego Rządu Japońskiego,
Do Rządu Rzeczypospolitej Niemieckiej i do Rządów wszystkich Państw wojujących i Neutralnych.

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.
Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.
Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję,
że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.
Za Ministra Spraw Zewnętrznych                                            Wódz Naczelny
Filipowicz                                                                                  Piłsudski

                                               Warszawa, dn. 16-go listopada 1918”
 img 1441

W dalszej części spotkania, Pan Nadleśniczy Czachowski, będący pod wrażeniem pięknej pogody i budzącej się do życia przyrody, nawiązując do zbliżających się wakacji, ochoczo zaintonował piosenkę „Lato, lato…”, co pobudziło wszystkich do radosnego śpiewu. Dzieci nie pozostały dłużne i natychmiast odpowiedziały – przy akompaniamencie gitary – harcerską piosenką „Stokrotka”. Na koniec serdeczne słowa skierowali: Pan Burmistrz Danielewicz, Pan Nadleśniczy Sułkowski i Pani Dyrektor Plesiewicz. Uczniowie przekazali gościom podziękowanie, a goście dokonali wpisu do księgi pamiątkowej. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze, za co wszystkim dziękujemy.

Szczególne podziękowania kierujemy do leśników: p. Grzegorza Dreli i p. Huberta Sot z Nadleśnictwa Dobieszyn, którzych ogromne zaangażowanie pozwoliło godnie przeżyć naszą uroczystość. 

Marlena Kiech, nauczyciel historii
Magdalena Bąk, nauczyciel bibliotekarz

GALERIA ZDJĘĆ