112

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

CERTYFIKAT CODE WEEK1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

 

SOC Certyfikatmin

 

imggcsi66B20F49F11E2CF93CB9A09394DC178D25B16F82mpid7maxwidth1920maxheight937

Biblioteka

biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

 biblioteka 03012019

biblioteka gif

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  

Nauczyciele bibliotekarze - Magdalena Bąk i Justyna Bartha

 

IMG 4691  

 BIBLIOTEKA -

DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

 

W BIBLIOTECE MOŻNA: 

  • WYBIERAĆ, WYPOŻYCZYĆ I CZYTAĆ KSIĄŻKI
  • SKORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII I SŁOWNIKÓW
  • OBEJRZEĆ ALBUMY I ATLASY
  • ODROBIĆ PRACĘ DOMOWĄ
  • SKORZYSTAĆ Z POMOCY BIBLIOTEKARZA
  • MYŚLEĆ 
  • MIEĆ SPOKÓJ

certyfikatBiblioteka w roku szkolnym 2019/2020

DSC 0279

 ecepta na zmienną listopadową pogodę i chandrę: interesująca książka, ciekawy film i … coś słodkiego. Wszystkie te zalecenia spełnili uczestnicy projektu ,,Akademii Filmowej realizowanego przez kino ,,Helios” w Radomiu.

 20 listopada wspólnie ze Szkolną Biblioteką zabrali przybyłych gości w podróż szklaną windą Willy’ego Wonki do świetlicy szkolnej, która zamieniła się na trzy godziny na salę kinową. Czekało tam mnóstwo zabawy przyprawionej odrobiny tajemnicy i niesamowitych przygód. Celem spotkania było połączenie różnych środków wyrazu: słowa, obrazu i multimediów.

Zwolennicy czytania zaprezentowali fragmenty utworu R. Dahl’a ,,Charlie i fabryka czekolady”. Koneserzy kina przygotowali projekcję filmu Tima Burtona o tym samym tytule. Czytelników i kinomanów połączyła prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się o największym ekscentryku Hollywood – Timie Burtonie – autorze oglądanego obrazu oraz poznaliśmy najgłośniejsze adaptacje filmowe.

W nastrojowym świetle świec żeglowaliśmy z bohaterami filmu wzdłuż Czekoladowej Rzeki słodką różową łodzią, oglądaliśmy film, piliśmy gorącą czekoladę i zajadaliśmy popcorn, którego zapach unosił się w całej szkole. W przerwie można było wziąć udział w konkursie i poszukać słodkich czekoladek ukrytych na terenie szkoły.

Cel spotkania został osiągnięty: Warto czytać i oglądać! Warto zaglądać do biblioteki i wypożyczać nie tylko lektury, warto wybrać się do kina, a jeśli go nie ma postarać się go stworzyć. Uczestnicy wychodzili z przekonaniem, że był to bardzo dobry pomysł na listopadowe popołudnie.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły za możliwość realizacji trwającego już trzy lata projektu. Może wśród nas jest przyszły Tim Burton lub laureat Oskara? Kto wie?

Organizatorzy: uczniowie klas Vb, VIb, VId, VIf

Opiekunowie: A. Komisarczuk, E. Pawlak, B. Witkowska, K. Piechota

Nauczyciel bibliotekarz: A. Łagoda

 
 
 
 
 
 

ARCHIWUM:

Biblioteka w roku szkolnym 2017/2018:

NASZA BIBLIOTEKA W NOWEJ ODSŁONIE!

1W czasie wakacji, kiedy to większość nauczycieli cieszyła się urlopowym wypoczynkiem, w bibliotece zawrzało. Po uzgodnieniu przedsięwzięć z Panią Dyrektor, pani Justyna z panią Marleną, przy ogromnym współudziale konserwatora pana Andrzeja, dokonali rewitalizacji biblioteki. Odnowione zostały stare, ale porządne – drewniane - regały biblioteczne, które teraz w niczym nie przypominają tych sprzed wakacji. Od razu na wejściu do pomieszczenia biblioteki, każdego czytelnika olśniewa ciepło drewnianych półek. Na takich regałach, książki które pamiętają spory kawałek historii, zapewne poczują się godnie. A i te, zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zadomowią się i z radością będą trafiać w ręce naszych wdzięcznych czytelników.

Zapraszamy do biblioteki!

biblioteka53

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

cpcdBiblioteka szkolna kontynuuje realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym założeniem jest upowszechnianie czytelnictwa, a istotnym elementem tego programu są działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym w naszej szkole postawiono na modernizację pomieszczeń biblioteki, wprowadzenie nowoczesnego sytemu bibliotecznego Mateusz i zakup nowości książkowych oraz szkolenia bibliotekarzy. 

BannerWe wrześniu zostało złożone zamówienie do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. W zamówieniu znalazły się nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, baśnie, komiksy, poezja i bestsellery  Cała Polska Czyta Dzieciom 2016 i 2017 oraz książeczki z serii „Czytam sobie”, „Zaopiekuj się mną”.

Czekamy na realizację zamówienia!

 

"BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ" - PROJEKT CZYTELNICZY

DSCN0593Miło nam jest zawiadomić naszych miłych czytelników, że biblioteka szkolna bierze udział w projekcie promującym czytanie „Bohaterom Niepodległej”,organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną i MSCDN w Radomiu. W pierwszym spotkaniu, które miało miejsce w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej wzięły udział nauczycielki języka polskiego pani Izabela Kiraga, języka angielskiego pani Ella Pawlak, pani wicedyrektor Elżbieta Siedlecka – szkolny koordynator projektu i obydwie bibliotekarki. Pani Bożena Jeżmańska – z Biblioteki Padagogicznej, koordynator do spraw organizacyjnych przedstawiła zadania i formy realizacji tego projektu. Pani Agnieszka Krzyczkowska również z Biblioteki Pedagogicznej zaprezentowała uczestnikom spotkania teatrzyk obrazkowy kamishibai, jako skuteczną formę promowania czytelnictwa wśród dzieci. Kamishibai dosłownie znaczy papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny lub ekranu. Z ogromnym zainteresowaniem, „wcieliłyśmy się w czterolatki” i obejrzałyśmy sztukę pt. „Groszek”. Działania zaplanowane przez szkołę znajdują się w harmonogramie.

 

 SPOTKANIE Z TEATREM OBRAZKOWYM KAMISHIBAI

img 9711We wtorek i czwartek (17 i 19 października 2017 roku) przyjechała do naszej szkoły pani Agnieszka Krzyczkowska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, aby zaprezentować przedstawienie teatru obrazkowego Kamishibai pt. „Legenda o Skarbniku”. Kamishibai dosłownie znaczy papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny lub ekranu. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV. Przyglądając się temu przedstawieniu z zaciekawieniem i w ogromnym skupieniu śledzili losy bohatera, małego Jorgusia, który swoją postawą i zachowaniem zyskał przyjaźń samego władcy kopalni – Skarbnika. Nie kryli wzruszenia, jakie płynęło z treści legendy. Uczniowie potrafili – zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem - nawiązać do tematu rozmowy, którą poprowadziła pani Agnieszka. Opowiedziała o funkcjonujących w Polsce kopalniach soli kamiennej, o wygasłych już kopalniach złota, uranu i srebra, która – ta ostatnia - wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. img 9705Każde z siedmiu spotkań kończyło się oklaskami ze strony uczniów i nauczycieli. Miło nam było wysłuchać pochwały naszych uczniów, którą wyraziła pani Agnieszka Krzyczkowska. Zachęceni do czytania i wyposażeni w dodatkowe informacje, uczniowie wyrazili chęć ponownego spotkania z teatrem Kamishibai.

 

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 

img 0170Każdego roku październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętowanie przebiega pod hasłem „Książka nas łączy”. W naszej bibliotece szkolnej też łączą nas książki… na wspólnym czytaniu. W czasie spotkań z uczniami panie bibliotekarki prezentowały w głośnym czytaniu „Małego Księcia”, „Tego obcego”, „Pięciopsiaczki”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Akademię pana Kleksa”. Uczniowie chętnie słuchali, potem prowadziliśmy ożywione rozmowy i wszystkim nam szybko mijał czas! Usłyszałyśmy wiele serdecznych i ciepłych słów pod adresem biblioteki, które zostały wpisane przez uczniów do ogromnego worka życzeń.

zyceniaWszystkie sugestie weźmiemy pod uwagę, a za serdeczności – dziękujemy! Każdego dnia czekamy na odwiedziny, życząc naszym czytelnikom miłego pobytu w bibliotece szkolnej. 

 

"BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ" - KONTYNUACJA DZIAŁAŃ

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości obecny rok szkolny 2017/2018 ogłoszony został „Rokiem dla Niepodległej”. To hasło zwraca uwagę całego środowiska szkolnego na ważne idee wolności i niepodległości. Ostatnie dni października upłynęły w naszej bibliotece pod znakiem poszukiwania i opracowywania materiałów do wystawy „Bohaterom Niepodległej”, poświęconej bohaterom narodowym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

IMG 0190Wystawa jest odpowiedzią na postawione zadanie w projekcie czytelniczym „Bohaterom Niepodległej”, realizowanym z uczniami klas IV – VII, we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radomiu. Ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze szkoły, tuż przed wejściem do biblioteki. 

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA.

LUBIMY CZYTAĆ - CZYTANIE ROZWIJA!

01Tu biblioteka szkolna! Już wypożyczamy nowo zakupione  książki. Uczniowie mogą się cieszyć, bo wypożyczenie „Tajemniczego ogrodu” czy „Karolci” przestało być problemem. Nowe książeczki na pewno będą radością w rękach naszych czytelników. Zważywszy na zainteresowania dzieci, udało się zakupić sporą ilość nowości książkowych. Wśród nich będą mogli znaleźć serię „Zaopiekuj się mną”, „Czytam sobie”, „Już czytam”. Jest także spora ilość książek popularyzujących wiedzę o współczesnej polszczyźnie, o kulturze słowa, o obyczajach, o życiu ludzi na innych kontynentach. Książki z podróżniczką Nelą niejednego czytelnika przeniosą w odległe strony świata, a  baśnie, legendy, wiersze i inne wprowadzą spokojny nastrój na zimowe wieczory.

 

 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE

IMG 0567Uczniowie naszej szkoły mogli przyjść ze swoimi pluszakami w poniedziałek, natomiast w bibliotece szkolnej już w piątek od samego rana, mieli możliwość napisać kilka ciepłych zdań o swoich ulubieńcach. Wszyscy zgodnie twierdzili, że ich misie są miłe, słodkie, kochane… Podsumowaniem wszelkich i wszystkich superlatyw, które popłynęły pod adresem pluszowych misiów, niech będzie rymowanka ucznia z klasy IVG, wpisana do bibliotecznego misia: „Bo każdy miś duży, czy mały, kompanem do zabaw jest wspaniały!”

 

PATRONI ROKU 2018

IMG 0838Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 08 czerwca 2017 r. ogłosił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej (1910-2008), oddając „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".

Nie wolno było zwlekać z odpowiedzią, dlatego biblioteka szkolna przygotowała skromną wystawę poświęconą pamięci Ireny Sendlerowej oraz jej działalności w „Żegocie” i w Referacie Opieki nad Dziećmi, która pozwoliła ocalić życie 2500 dzieci, wyratowanych, a często wyrwanych, czy wykradzionych z getta lub oddanych przez rodziny, uciekające przed zagładą.

Irena Sendlerowa o swojej rodzinie, w której ukształtowała swą postawę, mówiła: „Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” Mówiła o sobie: „Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadna bohaterka”. W obliczu strat wśród ludzi, jakie przyniosła wojna i okupacja, miała poczucie, że zrobiła za mało. We wspomnieniach mówiła: „Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci”.
27 października 2017 r. Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta (1924-1998). 28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci poety. Czytamy w uchwale: „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń. Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy [...] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”. Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą wybitnemu autorowi utworów dramatycznych, poecie o wielkim dorobku i wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, człowiekowi, którego biografia tragicznie uwikłana była w historię XX wieku. 

 

O ZAJĘCIACH CZYTELNICZYCH W KLASIE IA

IMG 1007

Od początku roku szkolnego w każdą środę, uczniowie klasy Ia razem ze swoją wychowawczynią panią Julitą Zych i panią Magdaleną Bąk – bibliotekarką, spotykają się w bibliotece szkolnej na czytaniu. Zajęcia prowadzone są według opracowanego harmonogramu. We wrześniu uczniowie zostali zapoznani z fascynującymi przygodami „Pięciopsiaczków” Wandy Chotomskiej. Lektura tej książeczki zwróciła uwagę dzieci na sytuację rodziny, posiadającej w swoim domu psy. Książeczka doskonale przedstawia radości i obowiązki, którymi dzielić się muszą wszyscy domownicy. Uczniowie poznają różnych ludzi, takich którym można zaufać, i takich, którym ufamy nie do końca. A przy okazji mieli trochę zabawy z rymowanymi słowami - skojarzeniami, które z pewnością wpłynęły na wyobraźnię, sprawność językową i poczucie humoru małych czytelników. W październiku na nasze spotkania czytelnicze zaprosiliśmy Tosię i Plastusia z książeczki Marii Kownackiej. Dzieci chętnie słuchały baśni, na której wychowywały się też ich babcie. Doskonale weszły w pełną ciepła i humoru atmosferę „Plastusiowego pamiętnika”, przedstawiającego przygody ludzika z plasteliny oraz jego przyjaciół, którymi przeważnie są przybory szkolne i tak jak on zamieszkujące piórnik Tosi: ołówek, gumka myszka, stalówki, pióro, niekoniecznie znane współczesnym dzieciom. Szkolne perypetie, przygody i zdarzenia, jakie są udziałem tytułowego bohatera, Tosi i mieszkańców piórnika, w ocenie naszych małych czytelników mają wiele wspólnego z ich przeżyciami. W listopadzie czytaliśmy i analizowaliśmy wiersze Jana Brzechwy. Wierszowane historyjki dzieci polubiły od razu. Z łatwością i z ogromnym rozumieniem weszły w świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są ludzie, zwierzęta: hipopotam, kaczka, kwoka, żuk, stonoga, pies, jeż, żaba, wrona, ślimak oraz rośliny: pomidor, koper, szczypiorek, kalarepka, groch, pietruszka, cebula, burak, fasola. Poza humorem, uczniowie odnajdywali w utworach elementy dydaktyczne. Wszystkie zaprezentowane historyjki Jana Brzechwy uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre. W grudniu nie mogło zabraknąć ciepłych i baśniowych historii o Mikołaju, reniferach, oczekujących dzieciach… Książka pt. „Magiczne Boże Narodzenie” wprowadziła w łagodny nastrój oczekiwania na święta, a także przedstawiła marzenia dzieci żyjących na różnych kontynentach: w Ameryce, Afryce, Australii, Azji czy Europie. Wszyscy uczniowie zgodnie ocenili, że dzieci na całym świecie mają bardzo podobne marzenia. Dzieci nie narzekały na brak zimy, ale w styczniu, pod wpływem literatury o zimowej tematyce, zaczęły prosić „Przyjdź, zimo, nie zwlekaj”. Pozostając w zimowym klimacie, poznały „Zimę Muminków”, a kolorowe rysunki znalazły godne miejsce na bibliotecznej wystawie prac. Będziemy się spotykać do końca roku szkolnego i poznawać coraz to nowych bohaterów książek.

 

WALENTYNKI W BIBLIOTECE!

„Wszystkich, którzy kochają czytać zapraszamy do biblioteki” – z takim zaproszeniem 14 lutego zwróciłyśmy się do naszych czytelników. Frekwencja była bardzo wysoka, a uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną mieli do wyboru albo rozmowę, albo… słodki cukierek. Ten drugi cieszył się szaloną popularnością, toteż dzięki niemu bibliotekę odwiedzili ci uczniowie, którzy z oporami myślą o książkach i czytaniu lektur.

IMG 1006

Zarówno jedni jak i drudzy, z radością w oczach i ze słodkim uśmiechem opuszczali bibliotekę.

IMG 1008Dziękujemy za odwiedziny!

 

 

Biblioteka w roku szkolnym 2016/2017:

 

 REKORDOWE aWYPOŻYCZENIA IMIENINOWE!!!

Świętując „Imieniny biblioteki” odnotowaliśmy rekordową ilość wypożyczeń! Dziś udało nam się spotkać nawet z uczniami, którzy zazwyczaj dość niechętnie wychodzili z biblioteki z książkami. Czyżby to magia słodyczy? Mamy nadzieję, że nie tylko… :)

IMG 9434IMG 9433IMG 9432

 

...CO TO TAKIEGO POEZJA?...

W bibliotece często sięgamy do poezji Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Dlaczego warto czytać poezję? Czytanie poezji jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoku dziecka. Oddziaływuje na osobowość, poszerza horyzonty i uwrażliwia na piękno. Zainspirowani kampanią Fundacji Wisławy Szymborskiej, postanowiliśmy zachęcić do czytania poezji nagrywając film...

film

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA,

CZYLI „TRZESZCZĄCE WIERSZYKI”

W klasie IIIe odbył się konkurs pięknego czytania. Zadaniem dzieci  było jak najdokładniejsze przeczytanie wierszy, które sprawiają "dość spore" problemy w wymowie, czyli „trzeszczące wierszyki łamiące języki”. Z zadaniem uczniowie poradzili sobie nadzwyczaj dobrze. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów, a zwycięzców wybierała cała klasa.

czoneZwycięzcami zostali:

1. Zofia Szczot
2. Kalina Grochal
3. Mateusz Wiśniewski

Nie było to łatwe zadanie – oto przykład konkursowego wierszyka:

"W Szczebrzeszynie trzmiel trze trzciny,
trzeszczą w Tczewie trzy trzmieliny,
a trzy byczki znad Trzebyczki
z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki." M. Strzałkowska

IMG 9042

GRATULUJEMY!!!

 

CZYTANIE NA ŚCIANIE
- CZYLI „POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI” W BIBLIOTECE

Uczestnicy Koła Bibliotecznego jako pierwsi przenieśli się do czasów swoich rodziców i dziadków, poznając „dziwne pudełko” czyli projektor ANIA! Projektor służył do wyświetlania bajek z kolorowych klisz. Były to obrazki z podpisami pod spodem. Oczywiście bajki trzeba było je czytać samodzielnie...
Po uważnym wysłuchaniu dość prostej instrukcji działania projektora przystąpiliśmy do wyświetlania pierwszej bajki „Jak to ze lnem było”. Pierwszy pokaz wzbudził tyle emocji, że nawet nie zauważyliśmy, jak przeczytaliśmy całą bajkę. Wyświetliliśmy już klika klisz, jednak ciągle czuć jakiś niedosyt. Niestety zbiór szybko się wyczerpał...

smutny

Wyświetlane bajki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a do czytania ustawiają się kolejki. Bardzo chętnie udostępniamy nasze zbiory innym klasom – zachęcamy!!!

projektor1

 

 Biblioteka w roku szkolnym 2015/2016: