O zasobach białobrzeskiej biblioteki czyli czego dowiedziały się dzieci klasy IIa i IIb
Jak można rozumieć słowo „ojczyzna”? Kiedy Polska odzyskała niepodległość? Ile miast jest w naszym powiecie? Kim był Tymoteusz Skomorowski? Czy koń może mieć dowód tożsamości?
Te i inne wielce interesujące tematy poruszył pan Marek Lenartowicz podczas spotkania z uczniami klasy IIa i IIb, które odbyło się 10 maja 2018 roku w gościnnych progach Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.
Uczniowie dowiedzieli się, że biblioteka od kilkudziesięciu lat gromadzi wycinki prasowe dotyczące naszego powiatu oraz posiada imponującą kolekcję zdjęć, na których utrwalona jest historia naszego regionu. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli część zbioru wizytówek. Była to również okazja do przypomnienia postaci słynnych białobrzeżan, których sylwetki dzieci poznały już wcześniej – doktora Stefana Kamińskiego czy aptekarza i społecznika Rudolfa Bautscha. Dowiedziały się również kim był Tymoteusz Skomorowski i jakie zasługi dla lokalnej społeczności miał ksiądz Marcin Ogórkiewicz.
Ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli dokumenty pochodzące z tego okresu. Był to m.in. program Wieczoru Kościuszkowskiego, który odbył się 17 października 1917 roku oraz program przedstawienia amatorskiego, które mieli możność obejrzeć mieszkańcy Białobrzegów.
Ogromne zainteresowanie wzbudziła cienka niepozorna książeczka z 1949 roku, która okazała się być dowodem tożsamości … konia! Dzieci mogły odczytać z niej nie tylko dane dotyczące wyglądu zwierzęcia, ale również informacje o właścicielu.Bardzo dziękujemy panu Markowi Lenartowiczowi za przeprowadzenie tak interesujących zajęć. Mamy nadzieję, że będzie to początek dalszej współpracy.
Bożena Szymańska i Anna Majcher