112

superkoderzy logo

 

megamisja2

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1

logo knm 780x466

Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości

20181109 083151Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.

Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, nasz kraj powrócił na mapy świata.
Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 9 listopada 2018 roku uczniowie z klas IV i chór szkolny przygotowali uroczysty apel. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie przypomnieli trudne chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków do wolności. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno-muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.
20181109 1130381Po zakończonej inscenizacji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu szkolnego „Polskie drogi do niepodległości”, w którym brali udział uczniowie klas IV-VIII. Celem konkursu było upamiętnienie osób, wydarzeń, które doprowadziły nas do wolności, suwerenności. W konkursie wzięło udział 80 osób, wszystkim gratulujemy talentu, ale wyróżnić mogliśmy tylko:
I miejsce - Oliwia Bednarek kl. Vb
II miejsce - Maja Krzesińska kl. Vd
III miejsce – Zofia Jarząbek kl. Vd
Ostatnim punktem spotkania było zaproszenie do optymistycznego świętowania Niepodległości poprzez wzięcie udziału w ogólnopolskiej akcji „Mamy niepodległą”. Akcja organizowana jest przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a polega na bezpłatnym wysyłaniu okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Edycja 2018 poświęcona jest podpisanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski. Uczniowie opuszczając salę otrzymywali okolicznościowe kartki.
11 listopad to piękna lekcja patriotyzmu - pokazaliśmy to wspólnie w trakcie miejsko-gminnych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Nasz poczet sztandarowy jak co roku wstawił się na zbiórkę delegacji i pocztów sztandarowych, która miała miejsce pod siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej. Po przemarszu w akompaniamencie Orkiestry Strażackiej do kościoła parafialnego, uczestniczyliśmy we wspólnym śpiewie pieśni i piosenek patriotycznych, a następnie we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej i udały się w marszu niepodległości z udziałem dzieci z przedszkoli niosących flagę biało-czerwoną, delegacji, mieszkańców do budynku ratusza na białobrzeskim Rynku.
20181111 1425021Ostatnim punktem obchodów był występ chóru polonijnego Echo ze Lwowa oraz chóru Publicznej Szkoły Podstawowej im. KEN w Białobrzegach. W repertuarze były pieśni patriotyczne i wiersze uczniów klasy IV. W tak ważną dla nas rocznicę dwóch naszych uczniów urodzonych w dniu 11 listopada: Antoni Fołtyn i Bartłomiej Chochlewicz odsłonili pamiątkową płytę nadająca imię naszemu mostowi Marszała Józefa Piłsudskiego. Istotnym elementem uroczystości było wręczenie przez starostę Andrzeja Oziębło pamiątkowych medali osobom zasłużonym dla naszej „małej ojczyzny”, w tym Pani Dyrektor Jolancie Plesiewicz. Pani Dyrektor gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Na zakończenie warto pamiętać, że rzeczywistość odzyskania ojczyzny i niepodległości nie zamyka się wyłącznie w obszarze historii. Jest rzeczywistością wciąż aktualną, gdyż zawsze aktualna pozostaje sprawa samej wolności człowieka i narodu. Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania.

Marta Wójcik-Marzec

GALERIA ZDJĘĆ

REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ