Akcja Żonkile - 76 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia uczniowie Koła Obywatelskiego PSP nr 1 im. KEN uczcili rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN młodzież zorganizowała na terenie Białobrzegów akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która polega na wykonaniu papierowych żonkili i rozdawaniu przechodniom oraz urzędnikom z informacją o heroicznym czynie Żydów.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Marta Wójcik-Marzec