112

->

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

Uczniowie VId na Szlaku Piastowskim.

2 W dniach  22-24 maja 2019 roku uczniowie VI d pod opieką wychowawcy Marleny Kiech i pani Moniki Malinowskiej zwiedzali Wielkopolskę- Poznań, Ostrów Lednicki i Gniezno. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z miejscami narodzin państwa polskiego i chrześcijaństwa na ziemiach polskich, bezpieczne i kulturalne zachowanie się oraz integracja zespołu klasowego.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Poznań-Ostrów Tumski, a w nim katedrę z miejscem pochówku pierwszych władców Polski, pozostałości pierwszej i drugiej Katedry, Złotą Kaplicę ze szczątkami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Kaplicę Królewską, Budynek Psauterii, Kościół NMP. Następnie udaliśmy się na Starówkę, gdzie widzieliśmy fasadę Ratusza, Fontanny, Kościół Farny, rzeźbę koziołków na Placu Kolegiackim, Pomnik Bamberki.  Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu Daglezja w Kórniku na smaczny posiłek i nocleg.
Drugi dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy od wizyty w Zamku w Kórniku-zabytkowej rezydencji historycznych rodów Górków i Działyńskich oraz spaceru nad jeziorem Kórnickim. Następnie przejechaliśmy do Poznania na Plac Mickiewicza, widzieliśmy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku, Pomnik Adama Mickiewicza i Zamek Carski. Dalej podążyliśmy na Wzgórze Przemysła, a później na Plac Wolności, gdzie widzieliśmy Hotel Bazar, Bibliotekę Raczyńskich i Muzeum Narodowe. W kolejnej części dnia poznaliśmy historię rogali świętomarcińskich, które własnoręcznie wyrabialiśmy, a następnie degustowaliśmy w Rogalowym Muzeum Poznania. Po dużej dawce wiedzy historycznej przyszedł czas na relaks w Aquapark Termy Maltańskie, największego parku wodnego w Polsce z widokiem na jezioro Maltańskie. To raj dla miłośników wodnych wrażeń. W jego skład wchodzi 16 basenów, zjeżdżalni, basen z falami, ścianka wspinaczkowa, jacuzzi i wiele innych atrakcji. Po smacznej obiadokolacji uczestniczyliśmy w zajęciach sportowo-rekracyjnych na terenie hotelu Daglezja, w którym nocowaliśmy. Dzień pełen atrakcji zakończyliśmy dyskoteką.
W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Ostrów Lednicki- wyspę chrztu Mieszka I, miejsce początków chrześcijaństwa państwa polskiego, na którą przeprawiliśmy się promem podziwiając piękną okolicę i pozostałości piastowskiego grodu. Następnie udaliśmy się do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, gdzie koronowano pierwszych królów Polski i w której znajdują się relikwie św. Wojciecha. Widzieliśmy również Drzwi Gnieźnieńskie i wysłuchaliśmy historii życia i śmierci św. Wojciecha. Po spacerze gnieźnieńską Starówką i degustacji lodów uczestniczyliśmy w spektaklu audiowizualnym ,,Kultura polskich Piastów" w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę historyczną naszej Ojczyzny wyruszyliśmy w kierunku Białobrzegów. W drodze powrotnej zagościliśmy jeszcze w restauracji McDonald. Nasza wycieczka była bardzo udana, te trzy dni spędzone w kolebce Państwa Polskiego, stanowiło dla jej uczestników skondensowaną lekcję historii podaną w najbardziej przejrzystej i atrakcyjnej formie. Na pewno będziemy ją długo i mile wspominać.
Marlena Kiech