112

 

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

 

SOC Certyfikatmin

 

imggcsi66B20F49F11E2CF93CB9A09394DC178D25B16F82mpid7maxwidth1920maxheight937

Wycieczki zawodoznawcze klas I – III w II semestrze roku szkolnego 2018/2019

obraz 2440ZAWÓD BIBLIOTEKARZ. W  kwietniu uczniowie klasy Id i IIa wybrali się do Biblioteki Publicznej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach. Celem wycieczki było poznanie przez uczniów pracy bibliotekarza. Opowiedziała o niej p. Patrycja Płaskocińska, która zapoznała uczniów ze swoją pracą. Bibliotekarz przede wszystkim wypożycza książki, ale żeby mógł to zrobić musi nadać każdej z nich odpowiedni numer oraz wprowadzić ją do systemu. 

Pani Paulina zapoznała  także uczniów z komputerowym systemem informacji o książce, który pozwala w szybki sposób określić jej dostępność w bibliotece. Uczniowie zwiedzili także czytelnię, w której poznali zasady katalogowania zasobów wypożyczalni. Na koniec wizyty każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki.

O ZAWODZIE PIELĘGNIARKI. W maju uczniowie klasy Ib, Ic, Id, IIa oraz IIIb zapoznali się z pracą pielęgniarki szkolnej. Podczas wizyty w gabinecie pielęgniarki poznali zakres jej pracy , wyposażenie gabinetu oraz dowiedzieli się  jaką drogę trzeba przejść, aby zostać pielęgniarką szkolną.

ZAWÓD SPRZEDAWCA. O zawodzie sprzedawcy uczniowie klas Ia i Ib dowiedzieli się podczas wycieczki zawodoznawczej do sklepu spożywczego Chorten w Białobrzegach. Dzieci podczas rozmowy z ekspedientkami sklepu uzyskały informacje , że zawód sprzedawcy wiąże się ze spełnianiem przez niego wielu obowiązków. Sprzedawca nie tylko sprzedaje produkty, zajmuje się też układaniem towaru na półkach, sprawdzaniem terminu produktów oraz zamawianiem brakującego towaru we współpracy z  kierownikiem sklepu . Zawód „ SPRZEDAWCA” należy do grupy zawodów usługowych i wiąże się przede wszystkim z codziennym kontaktem z klientami oraz ciężka pracą. Na koniec wycieczki wszyscy uczniowie zostali poczęstowani lizakami przez kierowniczkę sklepu.

ZAWÓD CUKIERNIK. W wycieczce do cukierni brała udział klasa Ic. Uczniowie dowiedzieli się, że praca cukiernika wymaga odporności na wysiłek. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu cukiernika są alergie i choroby skóry. Praca cukiernika polega na ścisłej współpracy z innym pracownikami. Cukiernik musi przestrzegać zasad BHP i dlatego nosi biały fartuch oraz czepek. Osoba zajmująca stanowisko cukiernika musi posiadać wykształcenie zawodowe w tym kierunku.

W dniach 15.05 – 17.05.2019 r. klasy VIB i VIC wzięły udział w trzydniowej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia. Nad uczniami czuwały p. Bożena Leśnowolska, p. Izabela Kiraga oraz p. Anna Bujska.
Wycieczka miała głównie na celu zapoznanie uczniów ze środowiskiem przyrodniczym odwiedzanych miejsc, zaznajomienie uczniów z zabytkami i ciekawymi miejscami oraz kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw poszanowania dóbr środowiska i kultury, jak również rozbudzenie w uczniach potrzeby znajomości historii
 i kultury własnego narodu. Niewątpliwie był to również czas odpoczynku, relaksu i dobrej zabawy.
W dniu wyjazdu pogoda nam nie sprzyjała było chłodno i mokro, ale wszyscy byliśmy pełni optymizmu i towarzyszył nam dobry humor. Pierwszego dnia po długiej podróży dotarliśmy do Kłodzka. Pani przewodnik pokazała nam śliczną Starówkę, na której można spotkać naprawdę urocze zaułki, zagubione wśród nieco zaniedbanej zabudowy. Centralną jej część stanowi ładny i dobrze utrzymany Rynek z okazałym Ratuszem, wysoką Kolumną Maryjną i kamienicami.
Po krótkim spacerze udaliśmy się do Lądka Zdrój, gdzie mieliśmy zakwaterowanie.
Drugi dzień naszego wyjazdu był pełen wrażeń i nasz optymizm odnośnie pięknej pogody się sprawdził – „Słońce” towarzyszyło nam cały dzień. Po pysznym śniadaniu pojechaliśmy do Rezerwatu Błędne Skały, to nazwa niepowtarzalnego fantastycznego labiryntu skalnego obejmującego grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.). Pokonaliśmy trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskaliśmy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy wahała się w granicach 6-11 m, szerokość zaś była różna – miejscami wynosiła tylko kilkadziesiąt centymetrów. Znaleźliśmy tu różnorodne formy skalne: grzyby, maczugi, słupy, z których wiele posiada własne nazwy, tj. „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. Błędne Skały posłużyły jako plener do kręcenia filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Następnie wyruszyliśmy do Wambierzyc, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej zwane Dolnośląską Jerozolimą. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Najbardziej ceniona i czczona jest cudowna figurka Matki Bożej z drzewa lipowego przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Po nieco wyczerpującym zwiedzaniu wycieczkowicze mieli chwilę na zakup pamiątek i zjedzenie posiłku.
Później  pojechaliśmy zwiedzać w Kłodzku Twierdze na Górze Fortecznej (369 m n.p.m.). Przy wejściu powitał nas przewodnik w pruskim mundurze. Zwiedzając górną część Twierdzy Kłodzko zapoznaliśmy się z najstarszą historią obiektu poczynając od wieku
 X kończąc na XXI. Przewodnik opowiedział m.in. jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentowało jedną z naszych armat, oprowadził nas po kazamatach i bastionach. Zaskoczyła nas informacja, że w tej Twierdzy kręcono jedną ze scen  filmu „Czterej Pancerni i pies”. Z górujących nad miastem bastionów zobaczyliśmy zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających Ziemię Kłodzką. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy smaczną obiado – kolacją, ale uczniowie wciąż mieli niedosyt i za zgodą opiekunów zamówili pizzę i integrowali się w pokojach oczywiście pod „niewidocznym, czujnym okiem”. Trzeciego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Afrykarium we Wrocławiu. Zwiedzając obiekt znajdujący się na terenie ZOO mieliśmy iluzję przebywania w głębinach  wodnego świata wokół Afryki . Największe wrażenie zrobiły na nas pływające nad głowami rekiny oraz płaszczki. Niesamowitym przeżyciem było także zobaczenie pingwinów oraz ogromnych hipopotamów. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak się odbywa karmienie manatów. !!!
Wyjazd udał się wyśmienicie! Dzieci wróciły przepełnione wrażeniami i z planami na nową wyprawę. Ale  gdzie…? kto wie…?
Anna Bujska