Poznajemy elementy historii lokalnej
W ramach innowacji pedagogicznej „W krainie wyobraźni” uczennice klasy VIII c oprowadzały młodszych kolegów po miejscach ważnych w naszej lokalnej historii, jednocześnie przybliżając sylwetki osób upamiętnionych tj. Zygmunta Siedleckiego, Stefana Kamińskiego. Zygmunt Siedlecki był polskim lekkoatletą, który reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w 1932 r. w Los Angeles.
Po pierwszym dniu olimpijskiej rywalizacji zajmował 9. miejsce, jednak z powodu kontuzji wycofał się w drugim dniu zawodów. Był mistrzem Polski w rzucie dyskiem, wicemistrzem w pchnięciu kulą, a także brązowym medalistą w rzucie dyskiem w 1933. Dwukrotnie poprawiał lekkoatletyczne rekordy Polski: w dziesięcioboju w 1932 (7853,82 p) oraz w rzucie dyskiem w 1934 (45,95 m). Dziesięciokrotnie reprezentował Polskę w meczach reprezentacji, odnosząc 2 zwycięstwa indywidualne. W kampanii wrześniowej walczył w stopniu podporucznika rezerwy w 72 Pułku Piechoty. Później działał w konspiracji. Po wojnie był kierownikiem ośrodka sportowego w Białobrzegach, a następnie trenerem Stali Radom i Pilicy Białobrzegi.
Stefan Kamiński - lekarz, społecznik, po zakończeniu wojny powrócił do Białobrzegów, gdzie zorganizował gabinet, by zadbać o stan zdrowia publicznego. Jednocześnie czynnie działał i w innych kierunkach tj. reorganizował Straż Ogniową, teatr amatorski, brał udział w pracach ochronki. Czynnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności, koordynował rozwój szkolnictwa na terenie gminy Białobrzegi. Nie zrealizował swojego marzenia tj. budowy sanatorium dla płucników, które miało się znajdować na „Banaszce”.
Ostatnie miejsce odwiedzone to cmentarz żydowski, który został założony w drugiej połowie XIX wieku. Uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, jednocześnie w tym czasie był miejscem egzekucji i pogrzebania wielu żydowskich mieszkańców miasta.
Historia regionalna odgrywa zasadniczą rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i narodowej, sprzyja rozwijaniu postaw patriotycznych, zaangażowaniu społecznemu w środowisku lokalnym. Patriotyzm jako wartość zawsze związany był i jest ze świadomością narodową.
Marta Wójcik-Marzec
Zdjęcia- Izabela Aderek