Do podatków nie wystarczy umysł matematyka - tutaj potrzebny jest filozof…
20 i 22 kwietnia 2021 roku uczniowie z klas VIIa, VIIe, VIIIc i VIIId na zajęciach kreatywnych przypomnieli sobie wiadomości z poprzedniej lekcji o tym, czym jest podatek, jakie są rodzaje podatków i po co je płacimy. Dowiedzieli się, jakie znaczenie mają podatki w budżecie krajowym i czym jest podatek VAT. Faktem stało się dla nich to, że podatki mają znaczenie nie tylko w budżecie kraju, ale również i w budżecie lokalnym – ich miast i wsi. Nauczyciel pokazał im, z jakich stron internetowych należy korzystać, aby znaleźć więcej informacji dotyczących rozliczeń podatkowych.
Poprzez różne ćwiczenia samodzielne i dyskusję uczniowie mieli okazję bliżej zastanowić się nad znaczeniem podatków. Niektórzy wykazali się naprawdę dużą wiedzą na ten temat. Jednak byli i tacy, dla których przedstawione przez nauczyciela informacje okazały się czymś zupełnie nowym… i dobrze… bo to sprawiło, że uczniowie mogli zarówno dzielić się swoją wiedzą, jak i ją nabywać.
Na lekcjach dotyczących zagadnień finansowych, w tym podatków, istotnym jest, by uczniowie nie tylko zdobywali niezbędną wiedzę, lecz również umiejętności i kształtowali postawy. Udział w programie edukacyjnym „Finansoaktywni. Misja: Podatki. To się opłaca.” sprawia, że na lekcji realizowane są cele wszystkich kategorii - w zakresie wiedzy, rozumienia, umiejętności, a także cele wychowawcze.
Katarzyna Klich-Charicka