Dzień Patrioty/Patriotki w naszej szkole
Gdyby wyjść na ulicę i zapytać ludzi: co to jest patriotyzm?, odpowiedzi by nie zabrakło. Dla jednych byłaby to miłość do Ojczyzny, dla innych poszanowanie rocznic narodowych, jeszcze inni mówiliby, że patriotyzm to narodowa historią, tradycja. Takie rozumienie patriotyzmu jest prawdziwe, ale zawężone. Bo prawda jest taka, że patriotyzm łączy w sobie i tradycję i teraźniejszość. Stawia na pierwszym miejscu Ojczyznę, ale także nie zapomina o tolerancji wobec innych ludzi.
W ramach wiedzy o społeczeństwie uczniowie przygotowali obchody Dnia Patrioty/Patriotki XXI wieku, przypadające na 16 listopada. W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 8e i 8d przygotowali:
- quiz niepodległościowy, który przeprowadzili w klasach VI-VIII. Wszyscy uczniowie wiedzieli, którą w tym roku obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości, ile lat byliśmy pod zaborami i jakie mamy symbole narodowe. Współcześnie żyjący patriota, to według uczniów nie konkretna osoba tylko obywatel, który bierze udział w wyborach, uroczystościach lokalnych, szanujący innych.
- krzyżówkę o tematyce patriotycznej z trzema kołami ratunkowymi w tym pomoc nauczyciela,
- 16 listopada uczniowie wszystkich klas poszukiwali ukrytych w szkole symboli Polski Walczącej z pytaniami o treści niepodległościowej. Szczęśliwi znalazcy, którym udało się odpowiedzieć na pytania uzyskali punkty dodatnie z zachowania.
Czy łatwo być patriota? Bycie patriotą nie jest sprawą prostą. Znakomity rzymski poeta Horacy mawiał, że słodko jest umierać za Ojczyznę. W dzisiejszych czasach nie musimy walczyć o nasz kraj, ale winniśmy dawać świadectwo. Patriota musi swoją postawą świadczyć o tym, że Ojczyzna jest dla niego najważniejsza. Powinien dbać o jej rozwój, kulturę, gospodarkę, a także nie bać się oddać życia, gdy zajdzie taka potrzeba.
Marta Wójcik-Marzec