Szóstoklasiści szlakiem Powstania Warszawskiego
W dniu 17 kwietnia 2015 roku uczniowie klas szóstych pod opieką nauczycieli: pani Elżbiety Siedleckiej, pani Marleny Kiech oraz pani Izabeli Kiragi uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Warszawy.W związku z omawianymi na lekcjach historii zagadnieniami dotyczącymi II wojny światowej, uczniowie mieli możliwość bliższego zapoznania się z tematyką Powstania Warszawskiego oraz odwiedzenia miejsc szczególnie ważnych.
Zwiedzanie stolicy naszego kraju rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy kolumnie Zygmunta na Starym Mieście. Dalej ruszyliśmy szlakiem Powstania Warszawskiego - 1944 roku. Na terenie Starego Miasta odwiedziliśmy miejsca walk Powstańców z Hitlerowcami, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstańców Warszawy, miejsce pamięci Batalionu ,,Wigry”. Dalej udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście i Trakt Królewski, gdzie zobaczyliśmy Kościół św. Anny, Kościół Wizytek, Pałac Prezydencki oraz Hotel Bristol. Następnie udaliśmy się na Plac Marszałka Piłsudskiego, na którym obserwowaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. ,,Powstańczy dzień powszedni”. Po krótkim wykładzie wprowadzającym w tematykę zajęć udaliśmy się tropem Powstańców.Oglądaliśmy ich stroje, czytaliśmy menu, chodziliśmy kanałami. Na telebimach umieszczonych na ścianach widzieliśmy fragmenty walk powstańczych, bombardowania stolicy, słyszeliśmy odgłosy spadających bomb, zawalających się budynków. Zbieraliśmy też kartki z kalendarza ukazujące dzień po dniu walki powstańcze. Na końcu stanęliśmy nad symbolicznymi mogiłami powstańców. Walka po 63 dniach dobiegła końca?..i nasze oglądanie wnętrz muzeum również. Ponownie udaliśmy się do sali na krótkie podsumowanie. Pracując w grupach uczniowie opisywali powszedni dzień sanitariuszki, żołnierza AK, lekarza, a nawet cywila. Dzięki tej ,, żywej lekcji” historii dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę zdobytą w czasie zajęć szkolnych, a jednocześnie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. ,,Egzamin” dotyczący Powstania Warszawskiego zdali celująco, wykazali się imponującą wiedzą, co podkreślili Przewodnicy muzeum. Na koniec wizyty obejrzeliśmy film ,,Miasto ruin” w technice 3D, pierwszą cyfrową rekonstrukcję przelotu nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą wiosną 1945 roku, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie ,, Liberator”. Wszystkim, którzy nie zwiedzili jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego, polecamy to uczynić. Naprawdę warto! Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy były Łazienki Królewskie czyli zespół pałacowo-parkowy założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miejsce wielu wydarzeń w przeszłości, jak i obecnie o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jedno z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków i gości stolicy.
Zachwyciły nas nie tylko wspaniałymi zabytkami takimi jak: Biały Dom, Pałac Myślewicki, Teatr na Wyspie, Nowa Pomarańczarnia, most, pomnik Jana III Sobieskiego, a także piękną roślinnością, stawami oraz chętnie pozującymi do zdjęć pawiami i oswojonymi wiewiórkami, które chętnie zjadały orzechy przywiezione specjalnie dla nich przez Różę. Wycieczka dobiegła końca! Dla szóstoklasistów był to dzień pełen wrażeń i niesamowitych przeżyć, bo jak wspominają, było ich wiele. Myślę, że na długo pozostanie w ich pamięci i sercach.
Marlena Kiech
organizator wycieczki