112

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 1

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

CERTYFIKAT CODE WEEK1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

 

SOC Certyfikatmin

 

imggcsi66B20F49F11E2CF93CB9A09394DC178D25B16F82mpid7maxwidth1920maxheight937

Młodzi Patrioci z naszej szkoły uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

IMG 20240229 1149451 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Taki los spotkał większość Niezłomnych…Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w lutym 2011 roku. Przyjęta ustawa głosi - ,, W hołdzie Żołnierzom Wyklętym-bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią   w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Od tamtego momentu 1 marca wspominamy postacie i zdarzenia związane z podziemiem antykomunistycznym. Upamiętniając Niezłomnych nasi uczniowie uczestniczyli  w lekcjach historii poświęconych tematyce podziemia niepodległościowego, poznali losy dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niezależność naszej Ojczyzny. Podczas zajęć poznali bliżej historie związane z losami żołnierzy niezłomnych, oglądali fragmenty filmów między innymi film o jednej z najmłodszych ofiar komunistycznego terroru-Danucie Siedzikównie ps. ,,Inka”. Ta tragiczna historia reprezentuje losy całego pokolenia młodych żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy byli po wojnie dotkliwie represjonowani            w ramach planowanej akcji wyniszczania ideowo nastawionych środowisk niepodległościowych. Upamiętniając Wyklętych uczniowie przygotowali również projekty przedstawiające genezę tego święta lub historię wybranego żołnierza niezłomnego, które zostały wyeksponowane na wystawie poświęconej Ich Pamięci. Odwiedzili także pomnik poświęcony ,,Cichociemnym” ze zgrupowania Jana Piwnika ,,Ponurego” przed Kościołem Parafialnym, usłyszeli historię tamtych dni i zapalili Znicz Pamięci.

Podjęte działania przypomniały naszym uczniom o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie...

,, Żołnierze Niezłomni…”

To co dla nas jest historią, dla Was było życiem.

Na ołtarzu wolności złożyliście swoją młodość.

Potem, zamiast należnej Wam chwały, zepchnięto Was na krańce istnienia.

Karmiono obelgami i fałszem.

Nazwano bandytami.

Donieśliście do naszego pokolenia idee i sztandar.

Trudno znaleźć słowa, które mogłyby zamknąć w sobie naszą wdzięczność.

Może po latach, uda nam się pozbierać, rozsypane iskierki miłości do Ojczystej Ziemi, jej dziejów, ofiarnych bohaterów, i scalić w płomień narodowej wolności.

Zasłuchani w echa historii, ale wolni od nienawiści, idźmy z ważnym przesłaniem-

BÓG, HONOR, OJCZYZNA- w nowy, lepszy świat”.

Cześć Waszej Pamięci!

   nauczyciele historii

  Marlena Kiech, Marta Wójcik-Marzec