Być Dawcą szpiku, dać nadzieję….
13 października każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dawców Szpiku
Czym jest i jakie ma znaczenie dawstwo szpiku opowiedziała pięknie w wywiadzie Dawca-Ewa.
Dziękujemy za podzielenie się swoimi emocjami.
Tematykę dawstwa szpiki i komórek macierzystych przybliżyli nam uczniowie klas siódmych i przygotowywali plakaty na temat „Pokonajmy nowotwory krwi”. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac.
Być Dawcą szpiku, dać nadzieję….
Wywiad Neli z ciocią Ewą
- Nela („N”) na początku chciałabym Ci podziękować, że jednak się zgodziłaś na ten wywiad;
- Ciocia („C”) tak naprawdę uważam, że bycie potencjalnym dawcą komórek macierzystych, czy szpiku nie jest czymś o czym trzeba opowiadać, Takie rzeczy robi się dla siebie, dla swojej satysfakcji. Nawet moja Rodzina długo nie wiedziała, że jestem dawcą. Ty sama dowiedziałaś się o tym dopiero dwa dni temu.
- N: A jednak się zgodziłaś.
- C: Bo Ty mnie o to poprosiłaś (śmiech). A tak naprawdę to pomyślałam sobie, że moja opowieść może zmotywować kogoś do podjęcia decyzji o byciu dawcą. Nie Wy uczniowie, bo nie macie jeszcze 18 lat ale możecie namówić Mamę, Tatę, Ciocię,, Wujka czy starsze Rodzeństwo
- N: Co Cię zmotywowało do bycia Dawcą ?
- C: Przypadek. Kilkanaście lat temu w internecie natknęłam się na reklamę Fundacji DKMS międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwionośnego. Pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić coś naprawdę dobrego. Takiego przez duże „D”. Każdy pacjent potrzebujący przeszczepu szpiku ma dzięki temu szansę odnalezienia swojego genetycznego bliźniaka, który może podarować mu życie. Trochę o tym myślała, bo decyzja o zostaniu dawcą musi być świadoma. Pomimo tego, że w każdej chwili można z niej zrezygnować, to trzeba pamiętać, że gdy dochodzi do możliwości oddania komórek, a Dawca wycofuje się przed pobraniem, to konsekwencje dla Pacjenta mogą być poważne – nie tyko straci on nadzieję, ale może stanowić to zagrożenie dla jego życia.
- N: Kto może zostać Dawcą?
- C: Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba, która ma od 18 do 60 lat. Przeciwwskazania do tego, by stać się dawcą, to: zakażenie wirusem HIV, wszelkie choroby nowotworowe, przebyty zawał serca, udar, … również eliminują możliwość oddawania szpiku.
- N: A jak przebiega proces rejestracji w Bazie Dawców?
- C: Ja rejestrowałam się na stronie internetowej Fundacji dkms.pl. Odpowiedziałam na kilka pytań i zamówiłam swój bezpłatny pakiet rejestracyjny. Otrzymałam go na wskazany adres. Wypełniłam przesłany formularz, pobrałam wymaz z wewnętrznej części policzka i całość odesłałam do Fundacji, w załączonej kopercie.
Po przebadaniu wymazu i wprowadzeniu danych do bazy stałam się aktywnym potencjalnym Dawcą. Od tego momentu Moje zgłoszenie jest brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu bazy Fundacji dla Pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata. I otrzymałam legitymację Potencjalnego Dawcy.
- N: A sam przeszczep?
- C: Sama nie przechodziłam takiej procedury, cały czas jestem tylko Potencjalnym Dawcą. Jak wynika z informacji na stronie Fundacji metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania płytek krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawstwo komórek macierzystych jest anonimowe, ale jeśli prawo danego kraju na to pozwala, a Dawca i Biorca chcą się spotkać, to jest to możliwe po minimum 2 latach od pobrania.
Dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z oddaniem krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku. Całkowity koszt badań, dojazdu, wyżywienia, noclegu i spraw organizacyjnych zwraca Fundacja DKMS.
- N: Dziękuję bardzo
- C: Dziękuję, mam nadzieję, że chociaż jedna osoba pomyśli o podjęciu takiego kroku jak zostanie Potencjalnym Dawcą.
Wywiad przeprowadziła Nela Rączka z klasy 7a