Podsumowanie innowacji pedagogicznej "Wychowanie przez czytanie"
W ramach podsumowania innowacji pedagogicznej „Wychowanie przez czytanie”, które miało miejsce w naszej szkole, panie Julita Zych i Magdalena Bąk przybliżyły zaproszonym gościom – Panu Burmistrzowi, Rodzicom Uczniów i obecnej w sali gimnastycznej społeczności szkolnej - cele i założenia zajęć czytelniczych, jak zwykliśmy nazywać tę innowację. Celem najważniejszym było uświadomienie uczniom roli czytania w ich życiu, kształcenie umiejętności słuchania tekstu czytanego oraz analiza tekstów literackich na miarę możliwości pierwszaków. W każdą środę prezentowano uczniom wartościową literaturę dla dzieci - zarówno z klasyki dziecięcej jak i współczesną, a wychowawczyni czytała dzieciom każdego dnia. Z perspektywy całego roku można stwierdzić, że czytanie było dla uczniów klasy Ib ogromną przyjemnością.
We współczesnym świecie, proces czytania wypierany jest przez różnorakie media. Internet, e-boki i inne. Są wszechobecne i towarzyszą nie tylko dorosłym, ale – jak wynika z obserwacji- coraz młodszym dzieciom. Korzystanie ze współczesnych środków masowego przekazu w żaden sposób nie było ograniczane, podjęte zaś działania miały na celu chociaż w małym stopniu zapobiec wypieraniu z życia ucznia książki, jako źródła wiedzy, informacji; jako bodźca do budzenia wzruszeń; jako skarbnicy przykładów postaw bohaterów; jako obiektu oddziaływującego wychowawczo, a więc sprzymierzeńca rodziców, opiekunów i nauczycieli; jako możliwości atrakcyjnego i mądrego spędzania wolnego czasu. Nauczycielki podejmowały starania, aby zaszczepić małym czytelnikom potrzebę czytania i słuchania, korzystania z biblioteki, w taki sposób, by już na początku procesu aktywności czytelniczej, odnaleźli przyjemność w oglądaniu, wypożyczaniu, czytaniu książek. Dobrze jest, jeśli dzieci w wieku szkolnym mają możliwość podpatrywać czytających swoich rodziców, wówczas sięganie po książki z całą pewnością będzie się im dobrze kojarzyło, a będąc ludźmi dorosłymi – dorosłość będą kojarzyć z czytaniem i co za tym idzie, sami będą czytać.
W jednej z gazet zamieszczone były wyniki badań wpływu czytania dzieciom na ich rozwój, na podstawie których dowiedziono, że:
- 2 razy więcej słów występuje w książkach dla dzieci niż w programach telewizyjnych – warto zatem zaprzyjaźniać dzieci z czytaniem!
- 20 minut wspólnego czytania codziennie to MILION SŁÓW, które dziecko usłyszy ROCZNIE! – warto zatem zaprzyjaźniać dzieci z czytaniem!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców Uczniów klasy Ib, za sympatyczny odbiór zajęć czytelniczych, za wszystkie ciepłe słowa pochwały i pozytywne opinie, za kocyk, który wykorzystamy w przyszłym roku.
Julita Zych - wychowawczyni klasy Ib
Magdalena Bąk - nauczyciel bibliotekarz