Niecodzienne spotkanie uczniów z kulturą teatralną
Dnia 26 stycznia 2016 roku uczniowie klas Vb, Vd, IVa i IVd byli w teatrze na sztuce pt. „Balladyna” według tragedii Juliusza Słowackiego. Spektakl przygotowała Krakowska Agencja Artystyczna specjalnie dla uczniów by przybliżyć im znajomość lektury szkolnej. Przedstawienie wyreżyserował Juliusz Machulski. Sugestywna gra aktorów, nastrojowa muzyka, baśniowe dekoracje doskonale uzupełniały treść utworu romantycznego.
Uczniowie w skupieniu śledzili rozwój tragicznych wydarzeń ukazanych przez poetę – wygnańca. Żywo reagowali na doskonałą grę aktorów i wczuwali się w dramaturgię życia bohaterów. Reakcje dzieci i młodzieży świadczyły o właściwym zrozumieniu treści dzieła. Widzowie z pewnością potępiali okrutne poczynania Balladyny i byli pełni współczucia dla wrażliwej Aliny. W końcowej scenie bezwzględną bohaterkę razi piorun, czyli dokonuje się boska sprawiedliwość. Po zakończeniu spektaklu młoda widownia gromkimi brawami nagrodziła występujący zespół teatralny. Polonistyczno – teatralną wycieczkę zorganizowały panie: K.Trojanowska, H.Maciejewska i K.Klich.
Aleksandra Lenarczyk – uczennica klasy Vb
Reasumując, nasze dzieci, młodzież i my sami – dorośli mieszkamy w małym mieście, gdzie dostęp do tzw. kultury wysokiej, a więc do teatru (m.in.) jest ograniczony. Dzieci niechętnie jadą do teatru. Dlaczego? Niewiele o nim wiedza, nigdy nie były i wydaje im się nudny z założenia. Nie dajmy się zwariować współczesnemu pośpiechowi, postępowi cywilizacyjnemu i technicyzacji życia. Teatr jest taką odskocznią od cyfrowej rzeczywistości. Dobrze więc, aby nasze dzieci miały z nim kontakt i to nie jednorazowy, ale w miarę częsty. Nie możemy bezwiednie poddać się zalewowi miernej kultury masowej, miejmy kontakt z tą z wyższej półki.
Krystyna Trojanowska