112

 

superkoderzy logo

 

megamisja2logo

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1certyfikat

logo knm 780x466

 

SOC Certyfikatmin

 

imggcsi66B20F49F11E2CF93CB9A09394DC178D25B16F82mpid7maxwidth1920maxheight937

Wycieczka Tarnowskie Góry - Radzionków - Chorzów

20160608 0907391Rankiem 7 czerwca uczniowie klasy IVb, IVc, IVd i dwaj uczniowie z klasy IVa wraz opiekunami p. Elżbietą Siedlecką, p. Marzeną Jakubowską i p. Katarzyną Pecelt wyruszyli autokarem na dwudniową wycieczkę : Tarnowskie Góry – Radzionków - Chorzów. Po około czterech godzinach podróży dotarliśmy do Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach i jest jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Obiekt ten uznany został za pomnik historii. Sztolnia nazwę swą wzięła od pływających w niej pstrągów, które przy ciemnym świetle wyglądają na czarne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zejścia krętymi schodami do podziemnej przystani znajdującej się w szybie. Tam, kilkadziesiąt metrów pod ziemią wsiedliśmy do łodzi i w pełnej tajemniczości scenerii, przy świetle migających lamp przepłynęliśmy odcinek 600m. Podczas tej wyprawy przewodnik odpychając łódki opowiadał o historii tarnogórskiego górnictwa, a uczniowie mogli obserwować niewielkie, tworzące się stalaktyty. Drugim punktem wycieczki była Kopalnia Srebra, której zwiedzanie odbyło się w podziemnych korytarzach położonych 40 metrów pod powierzchnią ziemi. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy i windą zjechały w podziemia, by wędrować ciemnymi korytarzami i poznawać ciężką pracę górników. Wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy w jak trudnych warunkach musieli pracować gwarkowie. Końcowym etapem zwiedzania było płynięcie łódką po wodnych korytarzach kopalni, co sprawiło zwiedzającym wielką radość. Był również czas na pamiątki dla najbliższych. Ostatnim etapem pierwszego dnia naszej eskapady była wizyta w .... Muzeum Chleba. Na początku zwiedzania każdy uczestnik wycieczki otrzymał po kawałku surowego ciasta, z którego należało zrobić „chleb – plecionkę” i pozostawić do wyrośnięcia, i upieczenia. W tym czasie uczniowie oglądali film pt. „Chleb”, który to odnosił się właśnie do historii chleba, a także szacunku dla niego. Ciepłą, pełną wspomnień opowieść o swojej pasji przedstawił założyciel muzeum, pan Piotr Mankiewicz wraz z pracownikami – przewodnikami, którzy oprowadzając nas po tym wspaniałym miejscu pokazali ciekawe eksponaty związane nie tylko z produkcją chleba, ale także z przedmiotami używanymi przez ludzi w dawnych czasach przy różnych domowych czynnościach. 13514267 1789223834643768 1290969852 nPonadto uczniowie mieli możliwość posiedzieć w starodawnych ławkach szkolnych i posłuchać opowieści o nauce w dawnej szkole. Wszystkie eksponaty gromadzone były przez właściciela – pasjonata przez wiele lat. Po zakończeniu zwiedzania przyszedł czas na zjedzenie własnoręcznie zrobionych chlebków. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że były przepyszne! Na wycieczkowiczów czekała jeszcze jedna niespodzianka! Każdy uczeń otrzymał od właściciela pamiątkowy zeszyt z wizyty w tym ciekawym miejscu.
Po tej wspaniałej lekcji szacunku do pracy i tradycji pozostało udać się w miejsce zakwaterowania na obiadokolację i nocleg. Program drugiego dnia wycieczki zapowiadał się równie bogato, jak pierwszy. Uczniowie wraz z opiekunami i pilotem wycieczki, wypoczęci, pełni energii wyruszyli na zwiedzanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, zobaczyli m. in. Stadion Śląski (obecnie w przebudowie), który pełnił funkcję stadionu narodowego do momentu powstania Stadionu Narodowego w Warszawie. Następnie zatrzymaliśmy się przy Hali wystawowej Kapelusz, by później udać się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Duża ilość alejek na terenie ogrodu, wśród bogatej, często egzotycznej zieleni sprawia, że jest to miejsce odpoczynku i rekreacji. Uczniowie mogli podziwiać różne gatunki zwierząt , ptaków, gadów, co uwiecznili na wielu zdjęciach. W tym miejscu uczestnicy wycieczki mogli odpocząć na tutejszym placu zabaw, a także kupić pamiątki, które jeszcze bardziej uatrakcyjniły czas spędzony w ogrodzie.13479719 1789223901310428 326406107 nW drodze powrotnej przeszliśmy przez Kotlinę Dinozaurów, w której znajduje się ekspozycja wymarłych gadów, ciesząca się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był przemarsz do największego i najstarszego Planetarium w Polsce, które powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało ono wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem tejże aparatury, która na półkolistym ekranie odtwarzała wygląd nieba w dowolnym czasie z dowolnego miejsca na Ziemi. Nasi uczestnicy mogli zaobserwować, co się będzie działo na niebie w najbliższą noc. Zajęcia te z pewnością poszerzyły wiedzę uczniów o Wszechświecie i Układzie Słonecznym. To był ostatni punkt zwiedzania w czasie naszej dwudniowej eskapady. W drodze powrotnej, mimo zmęczenia, uczniowie byli niezwykle radośni, śpiewali piosenki, panowała wyjątkowa atmosfera, która pozostawiła wiele przyjemnych wrażeń. Ponadto wszyscy już myślą o następnej, tak wspaniałej wyprawie!

Opiekunowie wycieczki

GALERIA ZDJĘĆ