Lekcje historii, kultury, naukowe spojrzenie - w Teatrze
Patriotyczne, magiczne, kosmiczne- tak można powiedzieć o spektaklu Lamaila, który obejrzeliśmy 2 grudnia w Teatrze Wielkim w Łodzi. Było to już nasze trzecie przedstawienie w cyklu spotkań z wysoką kulturą.
Astronomia i muzyka, literacka fikcja a jednocześnie naukowe spojrzenie na ciała niebieskie i grawitację. Przedstawienie, które porywa młodych do tańca i ruchu, bez barier- czego doświadczyliśmy podczas przerwy i spotkania z sympatycznymi Gilgolakami. Piękno tańczących postaci do muzyki o miłości najpiękniejszym i nieśmiertelnym uczuciu zaciekawiło i zmusiło do myślenia.
Po spektaklu wędrowaliśmy ulicą Piotrkowską. Usiedliśmy z Tuwimem na Ławeczce, „zagraliśmy” na fortepianie z Arturem Rubinstejnem, odwiedziliśmy gmach Filharmonii Łódzkiej. Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem Stanisława Moniuszki.
W październiku i w listopadzie uczestniczyliśmy w przedstawieniach-Halka, Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Przybliżyły one uczniom wielkie polskie dzieła operowe i wybitną postać Stanisława Moniuszki. Były to również lekcje historii Polski XIX wieku pokazane przez pryzmat trudów życia ludzi, zwyczajnego dnia i patriotyzmu Powstania Styczniowego.
Jak ważne były to wyjazdy piszą uczniowie (cyt.): chcę częściej być w teatrze, cudowne, czułam się tak, jakbym był w na scenie z aktorami ………..
Obcowanie z teatrem przenieśliśmy do szkoły i 1 grudnia odbyły się warsztaty baletowe. Poznawaliśmy historię baletu i podstawowe figury. Powstały także dzieła plastyczne.
Uczniowie z zapałem stawiali pierwsze kroki w balecie. Przekonali się, jak trudna jest praca tancerza. Teraz wiedzą, że warto podejmować wyzwania, pokonywać trudności, być wytrwałym i dążyć do celu.
Koordynator Bożena Nowakowska
Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Muzycznie w Jedynce” realizowanego przez Stowarzyszenie Jedynka KEN