Wycieczka uczniów do Stawiszyna - podsumowanie pracy SU w roku szkolnym 2014/2015
W dniu 11 czerwca 2015r. uczniowie angażujący się w pracę na rzecz Samorządu Szkolnego klas IV – VI zostali zaproszeni na wycieczkę do Stawiszyna, której inicjatorem i głównym organizatorem był prezes PCK p. Stanisław Kośla. W ramach integracji środowiska lokalnego z uczniami spotkali się wiceburmistrz p. Mieczysław Danielewicz, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach p. Zbigniew Łubiński, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszynie, pracownicy służby więziennej, zarząd WOPR z prezesem p. Tomaszem Tomczyńskim oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej.
Na początek odwiedziliśmy pierwsze w Polsce Centrum Rehabilitacji i Behawiorystyki dla zwierząt powstałe przy Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Grójcu. Mogliśmy tam podziwiać cztery konie krwi arabskiej, które jako pierwsze zamieszkały w jedynym takim przywięziennym Centrum. Pani psycholog Dagmara Janus Leśniewska opowiedziała o nowatorskim projekcie w zakresie rozszerzenia oddziaływań korekcyjnych wobec skazanych poprzez pracę i kontakt ze zwierzętami. Następnie udaliśmy się do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie mogliśmy obejrzeć wóz strażacki, dotknąć sprzętu gaśniczego, założyć strój strażaka i wysłuchać m.in. o sukcesach swoich rówieśników trenujących w młodzieżowej ochotniczej drużynie strażackiej. Po krótkim spacerze w malowniczo usytuowanymi stawiszyńskimi groblami w zaciszu przyrody p. Krzysztof Pramik z WOPR opowiedział o zagrożeniach wynikających z brawurowych zachowań nad wodą. Wolontariusze WOPR przygotowali pokaz ratownictwa wodnego oraz inscenizację ratowania tonącego. Uczestnicy wycieczki, którzy udzielili najlepszych odpowiedzi w quizie z pierwszej pomocy przedmedycznej mogli przepłynąć się łódką.Na koniec wszyscy udali się na piknik. Były kiełbaski z grilla, napoje chłodzące, owoce oraz słodycze. W przyjaznej atmosferze Prezes PCK opowiedział o akcjach społecznych mających na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób potrzebujących. Uświadamiał o znaczeniu krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. To kolejna okazja do prowadzenia edukacji społecznej dotyczącej krwiodawstwa.
Serdecznie dziękujemy p. Stanisławowi Kośli za dzień pełen atrakcji i przekazanie wielu ciekawych informacji dotyczących naszego regionu.
Dziękuję p. Hannie Sokołowskiej za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami w czasie trwania wycieczki oraz wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tegoroczne działania Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI.
Katarzyna Klich