112

superkoderzy logo

 

megamisja2

 

certyfikat 1  baner technologie z klasa

CCI20170516

 

CCI20171220

 

CCI20171214 0003 

certyfikat

 

CCI20170213

 CCI20180507

 

CCI20171030 0001

 

Obraz 25

 dyplomorganizator2017SZKOŁA 1 1

logo knm 780x466

Tegoroczne obchody DBI w naszej szkole

“Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie…”
Źródło: www.dbi.pl

sirius xm orbital animationsOd 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online. 

Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.  W ramach obchodów w miesiącu lutym na terenie naszej szkoły zrealizowane zostały następujące inicjatywy:

 • Zajęcia edukacyjne dla klas II - V „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu”.
  Przybliżyły one uczniom temat publikowania treści w sieci oraz zagrożenia z tym związane. Podczas lekcji uczniowie poznali historię o krainie, która przez zazdrość jednego człowieka przedstawiana była jako niewarte odwiedzenia miejsce. W sieci kraina widniała jako szara i ponura, podczas gdy rzeczywistość była zupełnie inna. Uczniowie doświadczyli na podstawie historyjki, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem w Internecie swoich zdjęć czy informacji o sobie. Dowiedzieli się jak łatwo jest wykorzystać nasze zdjęcia i informacje oraz jak się zachować, kiedy zamieszczony przez nas materiał zostanie wykorzystany w nieodpowiedni sposób. 

lekcja 1lekcja2lekcja3

 • Konkurs informatyczno – plastyczny „Bezpieczny Internet – Nie daj się wciągnąć w sieci”.
  Polegał on na przedstawieniu problematyki bezpieczeństwa w Internecie poprzez wykonanie plakatu techniką plastyczną lub w programie komputerowym. Uczniowie przystąpili do konkursu w kategorii klas II - III i IV - V. Wpłynęło mnóstwo ciekawych, przemyślanych i pouczających prac wykonanych różnymi technikami. Poziom prac był bardzo zróżnicowany. Najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione.
   julek grochal 5Bkonkurs1konkurs2

Zajęcia edukacyjne w klasach II – V oraz konkurs informatyczno – plastyczny zorganizowane zostały z inicjatywy nauczycieli informatyki: p. Justyny Bartha i p. Cezarego Rogali.

 • Podczas zajęć komputerowych, informatyki i lekcji wychowawczych uczniowie klas VI i VIIc, pod kierunkiem p. Sylwii Greliak, przypominali sobie zasady Netykiety. Etykieta ta nie jest skodyfikowana, ale wynika z konieczności właściwego zachowania się w sieci. Swoje przemyślenia i internetowe doświadczenia uczniowie zobrazowali tworząc scenki w języku programowania Scratch. Powstały animacje przestrzegające przed spotkaniami w „realu” z osobami poznanymi w sieci, przypominające o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu komputerowego programami antywirusowymi, przypominające o kulturze w sieci i wiele innych.

praca1

praca2

praca3

 • Przeprowadzenie w klasach VI i VII ankiet „Dbam o mój zasięg” w ramach projektu naukowo – badawczego „Młodzicyfrowi.pl”.

Projekt stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2015 - 2016, które dotyczyły problemu nałogowego korzystania ze smartfonów przez młodzież szkolną w Polsce. Wyniki dotychczas zrealizowanych przez Fundację badań są podstawą do naszych działań edukacyjnych, które wspierane są między innymi przez Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Komisję Episkopatu Polski. Podejmowana tematyka badań wpisuje się w szeroko rozumiana profilaktykę e-uzależnień, czyli oddziaływań zmierzających do ograniczenia takich zjawisk jak uzależnienie od Internetu, telefonu komórkowego, portali społecznościowych czy gier online. Projekt pt. „Młodzicyfrowi.pl” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 określone przez MEN (pkt 3. Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych).

GALERIA ZDJĘĆ

 • Przygotowanie przez uczniów działających w Samorządzie Uczniowskim klas IV – VII plakatów informacyjnych ”Bezpieczny Internet krok po kroku”. Plakaty zostały zawieszone na drzwiach sal lekcyjnych w budynku przy ul. Reymonta i przy ul. Rzemieślniczej.

GALERIA ZDJĘĆ

 • Uczniowie klas VIIa, VIIb i VIId uczyli się na informatyce tworzenia prezentacji multimedialnych o tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Z inicjatywy nauczyciela – p. Katarzyny Klich-Charickiej korzystali z oprogramowania Prezi - tzw. wirtualnego "płótna", wykorzystującego platformę Adobe Flash i Adobe AIR. Prezi.com to nowa koncepcja budowania prezentacji multimedialnych. Nie ma tutaj zwykłych slajdów jak w programie PowerPoint, cała treść zawarta jest w formie „pływających” bloków na wielkiej interaktywnej mapie. Zdefiniowane punkty na mapie przybliżamy, oddalamy w zależności od wcześniej ustalonego schematu. Tym punktem na mapie może być tekst, grafika, wideo, schemat – przeskakujemy pomiędzy tymi elementami wg ustalonej kolejności. Prezi to przede wszystkim aplikacja internetowa, ale ma również swoje odpowiedniki na iPad’a czy też dla użytkowników działających offline’owo. Aby skorzystać z darmowej wersji oprogramowania uczniowie musieli założyć konta. W wersji bezpłatnej mogą jedynie korzystać z aplikacji internetowej, a wszystkie tworzone przez nich prezentacje są dostępne publicznie.
  Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prezentacji uczniów:

PREZENTACJA 1 

PREZENTACJA 2

PREZENTACJA 3

PREZENTACJA 4

PREZENTACJA 5

PREZENTACJA 6

PREZENTACJA 7

PREZENTACJA 8

PREZENTACJA 9

PREZENTACJA 10

 • Uczniowie klas VIIa, VIIb i VIId realizowali również cykl lekcji dotyczących internetowego bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod poniższymi linkami:

internetttNauczyciele informatyki